Sağlık Tasarlamak: Mimarinin Sağlık Üzerindeki Etkisi Nedir?

02 Mart 2020

Sağlıklı tasarım iyi tasarımın doğasında bulunur. İnsanları cezbeden eski veya yeni; tarihi ya da çağdaş eserlere baktığımızda özünde sağlığı destekleyen, sürdüren ögeler ve özelliklerini barındırdığını görürüz. Buna elbette tasarımları dolayısıyla gün ışığı ve taze havaya yakın pozitif sosyal ilişkilere yer açan yaşayan sağlık yapıları da dahildir. Maalesef birçok insan en kötü mimari deneyimini hastaneler ve sağlık hizmetleri binalarında edinirler. Ancak yaşayan sağlık yapıları ile birçok insanın yaşamı üzerinde önemli etkisi olabilecek mimariler yaratmak mümkündür.

Her insan bir sağlık problemi ile karşılaştığında güvende hissettiği bir yerde tedavi olmak ister. Çünkü insanın en temel ihtiyaçlarından biri güvenliktir ve özellikle sağlığının tehlike altında olduğu durumlarda bu ihtiyacının karşılandığı ölçüde iyi hisseder. Günümüzde hastane mimarisinin yeni anlayışı monoton tasarımlardan uzaklaşarak yaşayan sağlık yapıları inşa etmek üzerine kurulmaktadır. Tedavi sürecinde içinde bulunduğu yaşam alanı hastaların ruh halinde önemli değişiklikler sağlayabilir, iyileşmelerini hızlandırabilir. Sağlık yapıları hasta için estetik görüntüler sunmasının yanı sıra aynı zamanda fonksiyonel anlamda maksimumu hedeflemelidir.

Kişinin içinde vakit geçireceği sağlık binasının insan fizyolojisine uygun yapılması özellikle güvende olmaya en çok ihtiyacı olduğu dönemde oldukça önem taşımaktadır. Bunun yanında sağlıklı yaşamın en önemli adımlarından biri de bu sağlık yapılarının insan sağlığına uyumlu, anti-bakteriyel ve kolay temizlenebilen malzemeler ile donatılmış olmasıdır. İç mekanların dayanıklılığı ve hijyeni ile ilgili endişeler son yıllarda önemli ölçüde artmış, hastane ve sağlıkla ilgili projeler gün geçtikçe daha dikkat çekici hale gelmiştir. Sonuç olarak doğru malzeme seçimi her projede vazgeçilmez hale gelmiştir.

EBER Mimarlık olarak tüm projelerimiz boyunca birey ve toplum sağlığına karşı sorumluluğumuzu taşıyor, fonksiyon ve çevre ilişkisine öncelik veriyor, içinde vakit geçirecek kişileri mutlu edecek yapılar inşa ediyoruz. Denetimlerden edindiği tecrübelerimiz ile yatırımcılarının zaman maliyetini düşürerek kısa sürede yüksek standartta yaşayan sağlık yapıları inşa ediyoruz. Sunduğumuz hizmetleri gerek danışmanlık, gerekse de uygulayıcı konumunda hayata geçirerek, baştan uca kapsayıcı çözümleri sürecin her anına entegre ediyoruz. Bütüncül yaklaşım anlayışıyla sürecin her aşamasında müşterimizin yanında oluyor ve yaşanan sorunlarda çözüm odaklı davranıyoruz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için her zaman buradayız.